Klima - Kombi - Endüstriyel Soğutma - Beyaz Eşya - Şofben
Acil Servis Hattı: 0 542 332 4141

İnverter Klima Nedir? Nasıl Çalışır?

Klimalar, oda sıcaklığını istenilen seviyede tutmak için çalışırlar. Oda, arzu edilen değerine ulaştığında durur; ısı değiştiğinde tekrar devreye girer.

İnverter kelimesi, İngilizce bir kelime olup ‘çevirici’ anlamındadır. Burada çevrilen elektrik akımının şeklidir. İnverter klima kompresörleri rölantide iken dalgalı şebeke akımı ile değil doğru akım motorlarıyla çalışırlar. Klimanın ısıtma-soğutma yapmadığı zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı işte bu şekilde sağlanır.

Peki inverter klima hangi şartlarda gerçekten tasarruf sağlar? Bu sorunun cevabı aslında sizin klima kullanım şeklinizle ilgilidir. Eğer günde bir, iki saatliğine çalıştırmak üzere klima almayı düşünüyorsanız inverter olmayan, A sınıfı bir klima da tercih edebilirsiniz. Çünkü bir, iki saat çalışma sırasında klimanız sadece birkaç kez dur-kalk yapacak ve zaten çok fazla enerji sarf etmeyecektir. Fakat; örneğin, klimayı sabahtan akşama kadar çalışması gerekecek olan bir işyerine alıyorsanız, klimanızın gün içerisinde onlarca kez dur-kalk yapacağını göz önüne alarak, inverter tipi bir klimanın gerçekten tasarruf sağlayacağını unutmamalısınız.

İnverter klimalarla ilgili dikkate alınması gereken bir diğer konu da ısıtma ve soğutma performanslarıdır.

Sıradan klimalar dışarıdaki hava sıcaklığı 0 derecenin altına düştüğünde veya 30 derecenin üzerine çıktığında performans kaybeder veya tamamen dururlar. İnverter klimalar bu konuda daha başarılıdır.

Tüm Hakları saklıdır © 2017 dijital medya ajansı